Osale digimeedia-teemalisel koolitööde konkursil!
Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituut ja Telia kutsuvad gümnaasiumi-, rakendusõppeasutuste õpilasi ja üliõpilasi osalema Digimentorite projekti raames konkursil, et tunnustada noori, kes on aidanud eakatel või lastel arendada digioskusi.Konkursil osalemiseks:
Esita 2023.–2025. aastal valminud praktiline töö, näiteks töötoa, õpilasfirma, külalistunni, individuaalse nõustamise, näituse, väljasõidu, laagri, näidendi, (vahetunni)mängude korraldamise kirjeldus või muu materjal, näiteks infoleht, video, artikkel, podcast’i episood, slaidiesitlus või poster, mis on toetanud laste või eakate digiseadmete turvalist kasutamist. Töid saab esitada kuni 1. maini 2025 aadressil meedia.ut.ee/konkurssKonkursi kategooriad:
Individuaalne töö: üks autor. Grupitöö: 2–5-liikmeline grupp.Auhinnad:
Grupikategooria: iga grupiliige saab AirPods 4 (ühe AirPodsi väärtus 149 eurot). Individuaalkategooria: võitja saab iPhone 15 128 GB (väärtusega 899 eurot). Võitjad saavad jagada oma lugu Arvamusfestivalil ja nende saavutusi kajastatakse Telia Digitarga blogis ning sotsiaalmeedias.Töid saab esitada 1. maini (k.a.) 2025 aadressil meedia.ut.ee/konkurssLisainfo:09.04.2025
Koolides teostatavad vaktsineerimised: miks on oluline need enne suvevaheaega ära teha?
08.04.2025Koolide tervishoiutöötajad uuendavad riikliku immuniseerimiskava järgi 13-aastastel õppuritel õppeaasta jooksul kaitset leetrite, mumpsi ja punetiste vastu. 15-16-aastastele noorukitel on võimalus uuendada kaitset difteeria-teetanuse ja läkaköha vastu. Lisaks võimaldatakse 12-18-aastastele koolinoortele kaitset inimese papilloomiviiruse ehk HPV vastu. Vaktsineerimine on ainus ennetusviis, mis kaitseb meid rasketesse nakkushaigustesse haigestumise vastu.
Terviseameti esialgsetel andmetel on 2024. aasta seisuga 72,4% 14-aastastest noortest saanud korduvkaitse leetrite, mumpsi ja punetiste vastu. Kõrgeim on hõlmatus Hiiu ja Võru maakondades, madalaim Valga, Põlva ja Lääne maakondades.
Difteeria-teetanuse ja läkaköha korduvkaitse on saanud 76,8% 16-aastastest noortest. Kõrgeim on hõlmatus Harju, Hiiu ja Ida-Viru maakondades, madalaim Lääne, Põlva ja Võru maakondades.
Inimese papilloomiviiruse (HPV) vastu on saanud kaitse 12-18-aastastest poistest ja tüdrukutest 21%. Kõrgeim on hõlmatus Saare, Pärnu ja Harju maakondades, madalaim Hiiu, Järva ja Lääne maakondades.
Vaktsineerimisega ennetatavad haigused ei ole maailmast kadunud
“Viimaste aastate juhtumid nii naaberriikides kui ka Eestis on näidanud, et leetrite viirus võib kiiresti levida ja põhjustada tõsiseid tagajärgi, eriti kui vaktsineerimisega on viivitatud,“ rõhutab Gustav Adolfi Gümnaasiumi kooliõde Getter Nuut. Leetrid on ülimalt nakkav viirushaigus, mis levib piisknakkusena otsekontakti või õhu kaudu. „Koolieas tehtavad korduvvaktsineerimised on oluline osa tervise kaitsmisest ning aitavad ennetada ohtlikke haiguspuhanguid,“ lisab Nuut.
Nakkushaigused on levinud meie seas aegade algusest alates. Meditsiini arenedes on loodud ka võimalusi elanikkonna kaitseks. “Näiteks HPV nakkus ei ole mingi nüüdisaegne moodne nakkushaigus, vaid on levinud enne meie aja arvamist ning teeb seda ka peale meid”, sõnab Põhja-Eesti Regionaalhaigla onkogünekoloog dr Aleksandra Šavrova. “Suvevaheajal ja koolivaheaegadel üldiselt planeerivad pered ka lähemaid või kaugemaid väljasõite. Nakkushaigused ei ole meie seast kadunud ja võivad oodata meid ühe lennu- või autoreisi kaugusel. Kui muude nakkuste puhul tekivad sümptomid kiirelt ja on silmaga nähtavad, siis HPV puhul me seda öelda ei saa – need võivad tekkida alles aastate möödudes.”, selgitab dr Šavrova. HPV nakkus on Eestis väga laialt levinud, neli inimest viiest nakatub elu jooksul HPV-sse. Nakkus levib inimeselt inimesele nahk-naha kontaktis või limaskestade kokkupuutel, näiteks läbi suudluse. “Kuna HPV on nakkushaigus, mis võib põhjustada vähieelsete seisundite tekke keha eri piirkondades, on sellevastane vaktsineerimine väga oluline”, lisab dr Šavrova. Õigeaegne vaktsineerimine hoiab ära näiteks kuni 90% HPV põhjustatud emakakaelavähkidest ja annab haiguse vastu pikaajalise kaitse.
Lapsevanema nõusolek on oluline
Kõik riiklikku immuniseerimiskavasse kuuluvad vaktsiinid tehakse lastele, noortele ja täiskasvanutele Tervisekassa rahastusel ning on inimesele tasuta. Laste vaktsineerimisele eelneb alati vanema nõusoleku küsimine. “Eestis ei ole vaktsineerimine kohustuslik. See on võimalus kaitsta end ja oma lapsi rasketesse nakkusgaigustesse haigestumise ja raskete tüsistuste tekkimise eest Tervisekassa rahastusel”, selgitab Tervisekassa vaktsineerimise teenusejuht Hanna Jäe. Nõusolekuvormis selgitatakse vaktsineerimise ajakava, tutvustatakse nakkushaigust, mille vastu kaitsesüst tehakse ning küsitakse lapsevanema nõusolekut selle tegemiseks.
Difteeria ja teetanuse vastast kaitset tuleb uuendada iga 10 aasta järel, mistõttu tuleb vaktsineerimisega kindlasti jätkata pärast kooli oma perearsti juures. “See on ainus vaktsiin, mis on Tervisekassa poolt rahastatud ja tagatud kõigile täiskasvanutele”, lisab Jäe.
Keerulised tähised lapsevanematele edastatavatel nõusolekuvormidel
Riikliku immuniseerimiskava järgselt tehakse koolides vaktsiinikaitse järgmiste haiguste vastu: 12-18-aastastele HPV, 13-aastasele leetrite, mumpsi ja punetiste, 15-16-aastastele difteeria-teetanuse ja läkaköha vastu. “Nõusolekuvormidel märgitud keerulised tähised tähendavad konkreetse nakkushaiguse vastase vaktsiini nimetust”, selgitab Nuut. “Leetrite, mumpsi ja punetiste vaktsiini tähiseks on MMR ning difteeria-teetanuse ja läkaköha vastase vaktsiini tähiseks on dTaP. Inimese papilloomiviiruse vaktsiini tähiseks on HPV.”
Lisainfot nakkushaiguste ja vaktsineerimiste kohta leiab vaktsineerimise veebikeskkonnas www.vaktsineeri.ee
NKL Varjupäevad
Täida avaldus siin: https://bit.ly/varjupaev
06.03.2025
NATO noorsaadiku programm
Programmi eesmärgiks on tõsta noorte teadlikkust NATO kollektiivkaitsest, Eesti riigikaitsest ja liitlastest. Toome kokku 15-19-aastased noored, kes on huvitatud või juba varasemalt tegelenud meediakajastusega, näiteks enda kooli sisemeedia kaudu. Programm koosneb mitmest etapist, mille kohta saab täpsemalt lugeda alltoodud lingilt, kus on välja toodud ka programmi täpsem ajakava. Samuti on see info kättesaadav meie veebilehel www.eata.ee. Registreerimine on avatud kuni 9. märtsini.
Programmis osalejatel oleks võimalus kaasa lüüa üritustel NATO-Euroopa Liidu Ümarlaud (11.-12. aprill) ja NATO Youth Forum (online), ning kajastada neid enda ja kooli meediakanalites. Programmi raames pakume noortele ka võimalust osaleda sotsiaalmeediakoolitusel, mille alusel saaksid läbi viia noortele suunatud sotsiaalmeediakampaaniaid. Samuti tutvustame noortele NATONIA (www.natonia.ee) mängu. Kolm edukamat osalejat saavad sügisel võimaluse külastada NATO peakorterit ja meie alalist esindust.
Oleksime väga tänulikud, kui saaksite jagada manuses olevat programmi plakatit (lisatud nii portree- kui ka horisontaalversioon) ning võimalusel ka lisainfot oma kanalites.
Täpsem info on leitav SIIT
03.03.2025Programmi saab ennast registreerida SIIN
Lapsevanematele
Hea lapsevanem
Teavitan Teid, et ajavahemikul 3.03–2.05.2025 teostab Haridus- ja Teadusministeerium meie koolis järelevalvet, mille üks tegevusi on HTMi esindajate ja kooli pidaja esindajate eestikeelsete tundide külastamine.
Järelevalve teostajad külastavad tunde ette teatamata. Tunnivaatlused protokollitakse.
Igas külastatavas tunnis palutakse õpetajal valida järelevalvele näitamiseks kolme õpilase tööd (näiteks vihik, töövihik, õpik, tunnis kasutatavad materjalid, tunni- ja kontrolltööd). Kui tundi külastatakse, siis õpetaja teavitab õpilasi (korduvate külastuste puhul tuletab vajadusel õpilastele meelde), et järelevalve vaatleb nende töid ning et õpilasele on see vabatahtlik. Kui õpilane ei soovi oma töid näidata, palutakse õpetajal valida teise õpilase tööd. Õpilaste tööde valiku tegemisel arvestab õpetaja õpilaste soove ja vajadusi.
Järelevalve ei hinda ühtegi õpilast ega õpilase töid– töid vaadeldakse, et saada ülevaade, kas vastavas klassis täidetakse riiklikku õppekava. Sel põhjusel on oluline, et õpetajal on võimalik koguda palju erinevate tööde näidiseid. Oleme tänulikud, kui toetate kooli ja õpetajaid järelevalveprotsessis ning vajadusel seletate lapsele, et kui õpetaja esitab tema töö järelevalve teostajale, ei ole see õpilase hindamiseks ega mõjuta õpilase ainehindeid ning õpilasel ei ole põhjust seda karta.
Küsimuste korral palun pöörduge minu poole.
Lugupidamisega Nadežda Tšerkašina
Narva Keeltelütseumi direktor
Tel.3570749, direktor@narvakl.edu.ee
27.02.2025
Education USA presentation in Narva, March 3,2025
Sooviksid edasi õppida Ameerika Ühendriikides? Tunned huvi USA ülikoolide vastu? Tahaksid rohkem teada USA ülikoolide akadeemilisest kultuurist ja sealsest tudengielust?
Tule kuulama Põhja-Ameerika ülikoolide teabekeskuse infotundi!
Võid avastada, et esialgu lootusetuna näiv mõte omandada „unistuste haridus“ võib vaeva nähes ja aega õigesti planeerides osutuda ootamatult kergesti teostatavaks.
Registreeri siin: https://bit.ly/3X5gFpr
https://www.facebook.com/EducationUSAEstonia21.02.2025
TÜ (tasuline) eesti keele veebikursus põhikooli lõpuklassidele
10.02.2025
Perelaager Lõuna-Eestis
09.02.2025
Osalemiskutse noortele: Eesti Mälu Instituut ja Postimees kutsuvad noori osalema märtsiküüditamise teemalisel konkursil “Kiri küüditatule”
Eesti Mälu Instituut ja ajaleht Postimees kuulutavad välja märtsiküüditamise mälestuspäevale pühendatud kirjavõistluse “Kiri küüditatule”, noortele vanuses 15 kuni 21 eluaastat. Töid võetakse vastu kuni 9. märtsini. Parimatele on auhinnaks ajalooreis välisriiki ning võidutööd avaldatakse ajalehes Postimees.
1949. aasta märtsis küüditas Nõukogude okupatsioonivõim vägivaldselt Eestist Siberisse üle 20 000 inimese. Nende seas oli tuhandeid lapsi ja vanureid. Enamikul küüditatuist õnnestus aastate pärast siiski Eestisse tagasi pöörduda, kuid paljud surid ebainimlike tingimuste tõttu teel Siberisse või asumisel. Küüditamise tõttu kannatanud inimesi ei tohi unustada.
Meie rahvast raputanud traagilisest märtsiküüditamisest möödub 25. märtsil 76 aastat. Igal aastal korraldavad Eesti Mälu Instituut ja ajaleht Postimees märtsiküüditamise mälestuspäevale pühendatud kirjavõistluse “Kiri küüditatule” noortele vanuses 15 kuni 21 eluaastat.
Kuidas osaleda?
Osalemiseks tuleb kirjutada kiri olevikust minevikku. Kirja saajaks on nõukogude võimu poolt 1949. aastal kodumaalt Siberisse saadetud sugulane või kaasmaalane, kes ei tea, mis teda ees ootab ja kuidas Eesti elu edasi läheb. Tema püüab vaid Siberi karmides tingimustes ellu jääda. Sina aga tead, kas ta kunagi vabastatakse või mis saab tema perekonnast, kodumaast ja kogu Euroopast.
Milliste mõtete ja tunnetega pöörduksid kirja saaja poole? Mida jutustaksid talle Eesti ajaloost, arengust ning tulevikust?
Kuidas kirjutada?
Kirjutada võib küüditatud sugulasele, kelle elulugu sa vähemalt üldiselt tunned või mõnele inimesele, kelle looga oled muul moel tuttav. Soovi korral võid oma kirja saata ka “tundmatule küüditatule”, kes ei oska seda oodatagi. Räägi kirjasaajale sellest, mis saab Eestist 20. sajandil, avalda lootust tuleviku osas ning informeeri teda oleviku sündmustest.
Võid jutustada nii oma ajalooteadmiste kui ka pereloo põhjal. Julgustame õpilasi rääkima ka oma vanavanemate ja sugulaste-tuttavatega, et saada juurde isiklikke mälestusi ja mõtteainet analüüsiks, kuidas Nõukogude režiim on meie lähedaste elu nii füüsiliselt kui ka vaimselt mõjutanud.
Kasutada võib muidki abistavaid materjale, näiteks videomälestuste portaali kogumelugu.ee (otsingusse sisestada „märtsiküüditamine“). Nõukogude võimu ohvrite saatust saab kontrollida Eesti kommunismiohvrite e-memoriaalist.
Kuhu ja millal saata?
Kiri peaks olema vormistatud isikliku pöördumisena ja mitte pikemalt kui 6000 tähemärki (koos tühikutega). Kirjutada tuleb eesti keeles. Tööde esitamise tähtaeg 09.03.2024.
Kirju oodatakse e-posti aadressile konkurss@mnemosyne.ee.
NB! Kirjale tuleb lisada kirjutaja ees- ja perekonnanimi, vanus, e-posti aadress, telefoninumber, kooli ning olemasolul juhendaja või nõustaja nimi.
Auhind
Parimad tööd avaldatakse koos autori nimega Postimehes. Töid hindab Eesti Mälu Instituudi ja Postimehe žürii.
Tulemused selguvad 25. märtsil – märtsiküüditamise mälestuspäeval. Parimatele on auhinnaks ajalooreis välisriiki. Lisaks sellele on auhinnafondis põnevad raamatud.
Rohkem infot leiab kodulehel: https://mnemosyne.ee/kirjandivoistlus/
29.01.2025
VeniVidiVici programm
MTÜ VeniVidiVici korraldab järgmisel kolmapäeval, 22.01.2025 kell 18:00 veebis infotunni kõigile huvilistele.Eesti-siseses õpilasvahetuses saavad osaleda kõik 7.-12.klasside õpilased. Infotunnis tutvustame programmi, kogemustest räägivad kaks vahetusõpilast ning vastame tekkinud küsimustele. Infotund kestab umbes 1h.Osalemislink on siin: https://meet.google.com/dba-ojrh-qti16.01.2025
Relvarahu aastapäev
21.12.2024
President Kaljulaid otsib tulevikukujundajaid!
Juba teist aastat toimub President Kaljulaidi Demokraatia Akadeemia, kuhu väga oodetakse kandideerima aktiivseid noori Narva Keeltelütseumist. Sel kevadel lõpetas akadeemia esimese lennu 25 ägedat noort, sealhulgas mitmed neist just Ida-Virumaa koolidest. Seega kutsutakse 10.-12. klasside õpilasi kandideerima Demokraatia Akadeemia teise lendu! Kandideerimistähtaeg on pikendanud kuni 1. detsembrini.Akadeemia eesmärgiks on tuua Eesti elu kujundamisse uus aktiivne, ühiskonnas toimuvast huvituv ja ise kaasa lüüa sooviv põlvkond noori, kes endaga arvestamist nõudleb. See on ühtaegu nii juhtimise ja eestvedamise koolitus, sissevaade meie riigi ja ühiskonna toimimisse kui tore koostegemine ja ühisloome teemadel, mis noori endid kõige enam kõnetavad. Kandideerima on oodatud kõik 9.-12. klasside noored, kellele läheb korda meie riigi ja ühiskonna käekäik ning kes ei soovi jääda vaid kõrvaltvaatajaks sellele, kuidas ühiskond mööda kihutab, vaid tahavad ise käed külge panna ning kujundada seda, millises Eestis me elame.Lisainfo ja kandideerimine kodulehel: https://kerstikaljulaid.ee/fondist/demokraatia/akadeemia/29.11.2024
Lapsevanemate koosolek
23.09.2024
Projekti pidulik lõpuüritus 10.09.2024
10.09.2024
Noortevaldkonna korraldamise kvaliteedi hindamine
Noortevaldkonna korraldamise kvaliteedi hindamine on hea võimalus välja selgitada tugevused ja arendamist vajavad suunad ning tulemuste põhjal kavandada linna noortevaldkonna edasist arengut ja jälgida edukaid samme selles valdkonnas.Hindamise raames viiakse läbi küsitlused noorte ja noortevaldkonnas töötavate spetsialistede seas, et välja selgitada nende arvamused, vajadused ja ootused.10.05.2024Kultuuriosakond palub abi küsimustiku korraldamisel kooliõpilaste seas.
- 7-12-aastaste noorte küsitlusankeet
- 13-19-aastaste noorte küsitlusankeet
- 20-26-aastaste noorte küsitlusankeet
Kultuuriosakond palub abi küsimustiku korraldamisel huvijuhtide ja huviringide juhtide seas.
Kultuuriosakond palub abi küsimustiku korraldamisel õpilasesinduses.
Küsimused on esitatud 2023. aasta kohta. Küsimustele vastamiseks kulub keskmiselt 10-15 minutit. Küsimustikule vastaja jääb anonüümseks. Küsimustiku saab täita nutitelefonist.
See on suurepärane võimalus kaasa rääkida ja anda oma panus noortevaldkonna arengusse Narvas!
Kutse osalema Princetoni ülikooli uuringus, mis keskendud üleminekule eestikeelsele haridusele
Head õpilased, õpetajad, lapsevanemad!Teil on võimalus osaleda Princetoni ülikooli sõltumatu teadlase Laura Howellsi uuringus, mis keskendub üleminekule eestikeelsele haridusele.Uuringu eesmärk on mõista eesti õppekeelele ülemineku mõju kolmanda kuni üheksanda klassi õpilastele, lapsevanematele ja õpetajatele küsitluse abil. Uuringus küsitakse osalejatelt nende kultuurilise ja keelelise identiteedi ja kogemuste kohta, samuti nende seisukohtade kohta poliitika suhtes.Küsimustikud on vastamiseks eesti, vene ja inglise keeles ning uuringu esimest etappi viiakse läbi kuni 1. juulini 2024.Kõik küsitlusele antud vastused on anonüümsed ja andmeid säilitab turvaliselt ja privaatselt ainult uurija, mitte haridusministeerium. Uuringus osalemine on kõigis etappides vabatahtlik ja õpilaste osalemiseks küsitakse uuringu läbiviijate poolt vanemate nõusolek. Otsus mitte osaleda uuringus ei mõjuta negatiivselt ühegi isiku tööhõivet või hariduse kvaliteeti. Uuringu tulemused avaldatakse ilma uuringus osalejate koolide nimedeta. Antud uuringu on heaks kiitnud Princetoni Ülikooli eetikakomitee.Link õpetajatele: https://princetonsurvey.az1.qualtrics.com/jfe/form/SV_2udlEtxJp9sI2GyLink lapsevanematele ja õpilastele: https://princetonsurvey.az1.qualtrics.com/jfe/form/SV_9QOaq7lYUk0bZSC23.04.2024
Noored Kooli linnalaager Narvas 2024
Põnev ja hariv laager eesti keeles Narvas!Noored Kooli linnalaager toimub 2.-12. juulil Narva Eesti gümnaasiumi ja põhikooli hoones. Õppimine toimub tööpäevadel kl 9.30-12.30. Laagrisse ootame 1.-8. klasside õpilasi. Laager on tasuta.Registreerimine algab 18. aprillil. Lugeda laagrist täpsemalt ja registreerida võib siin:Laagri korraldaja: SA Noored Kooli.Kontakt: Aljona Galazan, tel. 5668 9070, aljona@nooredkooli.ee19.04.2024
Liiklusohutuse hooaja avamine
22. märtsil kell 17.00 toimub Narva Noortekeskuses (Vestervalli 9, Narva) üritus “Liiklusohutuse hooaja avamine” koostööpartneritega: Politsei- ja Piirivalveamet, Transpordiamet, Bolt, Narva Noortekeskus, Punane Rist, LakY Liikluskool.Ürituse eesmärk on tutvustada 10-15-aastastele noortele enne hooaja algust liikluseeskirju ja ohutust.Ürituse kava:- Interaktiivne tund liiklusreeglitest Jana Laknovskajaga. Eriti oluliseks ja aktuaalseks teemaks saab olema elektritõukeratta kasutamise nõuetega tutvumine.- Esmaabikoolitus.- Ida prefektuuri Narva Politseijaoskonna esindajad tutvustavad politseisõidukit ja varustust, samuti õpetavad jalgrattakiivrit õigesti kandma.- Üritusel saab kontrollida oma ratta varustust.- Intellektuaalne võistlus liiklusreeglite tundmise üle.- Rattateatejooks (takistusraja läbimine).- Teatejooks elektritõukeratastel (takistusraja läbimine). NB! - Ürituse ajal Bolt tõukeratta rentimise eest tasu ei võeta! - Üritusel osalejal peab olema telefon, kuhu on installitud Bolt rakendus ja juurdepääs internetile. - Jalgratta ja kiivri laenutus on ürituse ajal tasuta, kuid Joaoru Rannahoone rattalaenutusse tuleb jätta tagatisraha 50 € (ratta tagastamisel raha tagastatakse). Ürituse lõpus korraldatakse rattamatk mööda kergliiklusteid!18.03.2024
Noor, kiika teise kooli!
Hea koolinoor!Õpid 7.-12. klassis?Otsid enda kooliellu põnevust?Tahaksid õppida enda sõbraga samas koolis?Või hoopis tutvuda kooliga, kuhu tahaksid õppima minna..VeniVidiVici õpilasvahetus on SINU võimalus - kiika teise kooli!Saad kas üheks või kaheks nädalaks minna teise Eestimaa kooli ja näha, kuidas käib elu väljaspool sinu kodukohta ning -kooli. Valida saad 200 partnerkooli seast, nimekirja koolidest leiad siit. Osalemine maksab kõigest 30€, MTÜ VeniVidiVici katab sinu transpordikulud.Kui aga soovid arendada enda eesti keele oskust, siis vali endale teise õppekeelega kool, kus soovid neli nädalat õppida. Igale õpilasele anname kaasa 200€ suuruse stipendiumi ning maksame kinni transpordikulud.Huvi korral kirjuta meile info@venividivici.ee ja aitame sinu unistuse teoks teha!Õpilasvahetusteni!MTÜ VeniVidiVici11.03.2024
E-õppematerjalide tagasiside
Lugupeetud õpilased!Haridus- ja Teadusministeeriumi e-koolikoti meeskond ootab õpilaste tagasisidet e-õppematerjalide kohta, et parandada tasuta digiõppematerjalide kättesaadavust.Palume täida küsitlus, millele vastamine võtab orienteeruvalt 3-5 minutit.Küsimused õpilastele: https://kysimustik.edu.ee/index.php?r=survey/index&sid=292157&lang=etVastuseid ootame 19. veebruariks.02.02.2024